Szlaki turystyczne w Szczawnicy

Szczawnica oferuje swoim gościom liczne, niezwykle malownicze szlaki turystyczne. Wszystko za sprawą położenia w samym środku Pienin i jedynego w swoim rodzaju przełomu Dunajca. To miejsce może zachwycić ilością fantastycznych krajobrazów. W trakcie pobytu w Szczawnicy warto, zatem wyruszyć na jeden z popularnych szlaków turystycznych. Piesze wędrówki po okolicach zapewnią nam mnóstwo cudownych wrażeń.

Szczawnica-Palenica-Szafranówka-Leśnica-Szczawnica
Na tę wyprawę musimy zarezerwować sobie ponad 3 godziny. Zatoczymy pętlę, mając możliwość podziwiania przepięknych widoków. Początek i koniec trasy znajduje się przy kolejce na Palenicę. Trasa liczy ponad 9 kilometrów. Jeśli na Palenicę wiedziemy kolejką, oszczędzimy sobie nieco trudów wędrówki. Będzie za nami jedna poważna różnica wysokości. Czas wędrówki również znacznie się skróci. Droga ze szczytu wiedzie piękną trasą wzdłuż skał Bystrzyka. Mamy także okazję podziwiać efektowny fragment przełomu Dunajca.

Pieszy szlak do Czerwonego Klasztoru
Jest to trasa transgraniczna łącząca Szczawnicę z Czerwonym Klasztorem na Słowacji. Wyprawa potrwa około 3 godzin, ale naprawdę warto wyruszyć na ten szlak. Ma swój początek w Szczawnicy Niżnej i wiedzie lewym brzegiem Dunajca. Po lewej stronie mijamy Pawilon Wystawowy Pienińskiego Parku Narodowego. Wstąpmy tu koniecznie, zwłaszcza, jeśli na wycieczkę zabraliśmy najmłodszych. Spacer przełomem Dunajca zapewnia moc wrażeń. Szczególnie pięknie jest tu jesienią, kiedy liście na drzewach zaczynają się wybarwiać. Wejście do Czerwonego Klasztoru to koszt 3 EURO. W drodze powrotnej możemy skorzystać z jednej z łodzi flisackich, odpływających ze Sromowców Niżnych. Przystanki znajdują się zarówno po polskiej, jak i po słowackiej stronie. Ciekawą opcją może być również wypożyczenie roweru. Szlak biegnie doliną, wśród wysokich skał. Szum wody relaksuje, a rzeka wije się niczym wstążka.

Szlak Grzbietowy Małych Pienin
Na tę wycieczkę poświęcimy około 2,5 godziny. To prawdziwa perełka. Na trasie zawsze jest pięknie, bez względu na porę roku. Niesamowite widoki zaczynają się już w okolicy Durbaszki. Szutrowa, piękna, ale niestety nieoznakowana droga biegnie do Schroniska pod Durbaszką. Wędrówkę zaczynamy przed parkingiem Wąwozu Homole, gdzie znajduje się duża tablica informacyjna. Po około 40 minutach spaceru jesteśmy na miejscu. W Schronisku możemy przysiąść i odpocząć oraz posilić się przed dalszą drogą. Przygotujmy się na prawdziwą frajdę z wędrowania. Aby dotrzeć do grzbietu musimy poświęcić nieco czasu i wysiłku, ale dalsza trasa w stronę Palenicy prowadzi niezalesionymi, widokowymi ścieżkami. Koniecznie wejdźmy na Wysoki Wierch. Istnieje, co prawda możliwość obejścia go dołem, i zapewne usłyszymy podpowiedzi, aby tak właśnie zrobić, ale stracimy wówczas szansę zobaczenia przepięknej panoramy Tatr Słowackich, Pienin i Pasma Radziejowej. Obejrzeć wschód lub zachód słońca w tym miejscu to okazja jedyna w swoim rodzaju. Pokonanie trasy z Durbaszki na Palenicę nie zajmie nam więcej, niż dwie godziny. Nie jest ona zbyt długa. Liczy zaledwie 6,5 km. Poza tym, piękne widoki, wynagradzają wszelki trud.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Co warto zobaczyć w Bukowinie?

Bukowina Tatrzańska to niewielka miejscowość położona na Podhalu, a dokładniej na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Usytuowana jest na wysokości od 860 do ponad 1000 metrów n.p.m. Jej historia sięga XVII wieku. Obecnie liczy około 3 tysiące mieszkańców i należy do najbardziej rozpoznawalnych górskich miejscowości w Polsce. Atrakcje Bukowiny Tatrzańskiej Atrakcji turystycznych i […]