Szlaki turystyczne w Bukowinie Tatrzańskiej

Na terenie Gminy Bukowina Tatrzańska istnieje bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych. Ich łączna długość wynosi 45 km. Przewodnicy obliczyli, że pokonanie ich wszystkich zajęłoby przeciętnemu wędrowcy 60 godzin intensywnego marszu. W skład bazy turystycznej wchodzą schroniska w Roztoce, dolinie Pięciu Stawów, Morskim Oku, a także pawilon na Włosienicy. Praktycznie każdy turysta pieszy znajdzie tu odpowiednią trasę dla siebie. Teren Gminy Bukowina charakteryzuje się ogromnym zróżnicowaniem powierzchni. Niektóre z okolicznych szczytów osiągają wysokość około 2500 metrów n.p.m. Efektem tego są niezwykłe skrajności pogodowe. W górach występują aż cztery piętra klimatyczne. Wychodząc na trasy należy, zatem dobrze się przygotować. Nawet krótka wyprawa może wymagać od nas zabrania ciepłego ubrania, kurtek przeciwdeszczowych oraz parasoli. Zalegającego śniegu możemy się tu spodziewać jeszcze w czerwcu, a opady występują nawet w lipcu. Wspaniałe trasy zrekompensują nam jednak wszelkie niedogodności. Jakie szlaki są szczególnie godne uwagi?

Wodogrzmoty – Dolina Pięciu Stawów
Ta trasa jest polecana głownie doświadczonym wędrowcom górskim. Skala jej trudności jest, bowiem bardzo wysoka. Wizyta w samej dolinie potrwa około 5 godzin. Można tu podziwiać największy w naszym kraju wodospad – Siklawę. Wyposażeni w doskonałą kondycję mogą udać się bardzo atrakcyjnym szlakiem górskimi graniami. Do najbardziej popularnych należy trasa na Orlą Perć. To spore wyzwanie, ale i ogromna satysfakcja. Na pewno warto zabrać ze sobą mapę. Chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Morskie Oko i co dalej?
Gdy dotrzemy do Morskiego Oka, mamy przed sobą kilka możliwości. Przede wszystkim możemy udać się nad Czarny Staw. Najbardziej zaprawieni w bojach taternicy wybiorą zapewne najwyższy szczyt w Polsce, czyli Rysy. Ten szlak z pewnością nie należy do najłatwiejszych. Mamy, co prawda do dyspozycji zabezpieczenia w postaci łańcuchów i klamer, ale wysokość sprawia, że momentami robi się naprawdę ekstremalnie. Na taką trasę koniecznie załóżmy odpowiednie obuwie górskie. Przy najtrudniejszych podejściach będziemy musieli liczyć się z kolejkami. Na wyprawę musimy zarezerwować niemal cały dzień. Wycieczka zajmie nam, bowiem około 7 godzin. Koniecznie spakujmy do plecaka jedzenie i duży zapas wody do picia.

Wyprawa do Dolinki za Mnichem
To już propozycja dla początkujących turystów górskich. Zajmie nam, co prawda kilka godzin, ale jednocześnie zapewni mnóstwo atrakcji. Na pewno przeżyjemy bliskie spotkanie ze świstakami i kozicami. Będziemy mogli również podziwiać fantastyczne widoki. Jeśli nasze wymagania są większe, wybierzmy przejście przez Szpiglasową Przełęcz. To swego rodzaju łącznik między Morskim Okiem i Doliną Pięciu Stawów. Jest uznawana za najwyżej położoną w Polsce przełęcz.

Szlak przez Świstówkę do Doliny Pięciu Stawów
Jeżeli chcemy dotrzeć do Doliny najłatwiejszą trasą, ta będzie odpowiednia. Na szlaku zimą możliwe są lawiny schodzące na szosę do Morskiego Oka, dlatego możemy cieszyć się nim wyłącznie latem. Kilkugodzinny spacer możemy zakończyć przy słynnym tatrzańskim wodospadzie – Wodogrzmotach Mickiewicza. Dotrzemy tu przechodząc przez dolinę Roztoki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Rozrywkowa strona Szczyrku

Szczyrk znany jest z przepięknych krajobrazów i fantastycznej atmosfery górskiego miasteczka. Co rok przybywa tutaj mnóstwo turystów, którzy oddają się aktywnym formom wypoczynku. Nie brakuje tutaj jednak również innych rozrywek. Jakie miejsca warto odwiedzić w trakcie pobytu w Szczyrku? Oto kilka propozycji, które warto rozważyć: Stara Karcza W Szczyrku nie […]