Szlaki turystyczne w Krynicy

Rozwój organizacji turystycznych w Karpatach spowodował powstanie wielu znakowanych szlaków turystycznych w tym regionie. Już od początku swojego istnienia Polskie Towarzystwo Tatrzańskie rozpoczęło wprowadzania w Tatrach oraz w Beskidach charakterystycznych znaków turystycznych. Miały one na celu pomaganie turystom w orientacji w terenie i wytyczenie głównych górskich szlaków. Dzięki nim wędrówki po górach stały się bardziej bezpieczne i przewidywalne. Wzrosła również liczba chętnych, by z bliska poznawać piękno górskich krajobrazów. Na obszarze polskich gór obowiązuje jednolity system znaków turystycznych w postaci pojedynczych znaków, tablic oraz drogowskazów. Z pewnością warto je znać i brać po uwagę w trakcie górskich wycieczek.

Pierwsze szlaki turystyczne na Jaworzynie Krynickiej
Pierwsze szlaki w paśmie Jaworzyny Krynickiej zostały wytyczone już w 1913 roku. Wyznaczył je i wymalował Oddział PTT Beskid z Nowego Sącza. Zagospodarowanie turystyczne Beskidu Sądeckiego odbywało się stopniowo i powoli. W latach 1913-1931 wyznaczono następujące szlaki: czerwony Krynica – Runek – Łabowska – Piwniczna, niebieski Żegiestów Zdrój – Pusta Wielka – Jaworzyna Krynicka, czerwony Muszyna – Jaworzyna Krynicka, żółty Muszyna – Pusta Wielka oraz zielony Nowy Sącz – Makowica – Pisana Hala – Łabowska Hala.

Szlaki powstałe w latach 1924-1939
Ogromne zmiany przyniosła I wojna światowa. W wyniku naturalnego zniszczenia, wiele szlaków po prostu zniknęło. Po wojnie zajęto się ich odnawianiem, ale postanowiono wprowadzić szereg zmian. Metamorfozie uległy same znaki. Zmieniono także niektóre z kolorów. Wytyczono również wiele nowych, dodatkowych szlaków. Do najważniejszych należą szlak czerwony Rytro – Makowica – Pisana Hala – Łabowska Hala – Runek – Jaworzyna Krynicka, szlak czerwony Krynica – Dolina Czarnego Potoku – Jaworzyna Krynicka, szlak żółty Jaworzyna Krynicka – Przysłop – Krynica. Powstały też szlaki Barcice – Makowica, Krynica – Jaworzyna – Muszyna – Dubne, Krynica – Wysowa oraz Czerteż –Bukowina.

Zagospodarowanie Beskidu Krynickiego po II wojnie światowej
Po wojnie reaktywowano Oddział PTT Beskid, który zajął się odnawianiem szlaków w paśmie Jaworzyny Krynickiej. W roku 1953 powstał Oddział PTTK w Krynicy, który zajął się gospodarką szlakami turystycznymi na tym obszarze. Od tej chwili zaczęto tworzyć bardzo gęstą sieć szlaków, które znakowano wszystkimi obowiązującymi dotychczas kolorami.

Powstała także bardzo ważna dla historii zagospodarowania ziem górskich zasada umieszczania drogowskazów na skrzyżowaniach szlaków oraz map węzłowych we wszystkich punktach węzłowych. Stworzono także specjalną kartotekę górskich szlaków, która fantastycznie obrazuje dzieje rozwoju górskich szlaków w rejonie Krynicy.

Obecnie na górskich szlakach Krynicy stosuje się pięć kolorów: czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny. Barwa szlaku jest umieszczana miedzy dwoma białymi paskami. Zarówno na początku, jak i na końcu szlaku znajduje się oznaczenie w postaci białego kółka. W jego środku znajduje się kolor odpowiadający barwie danego szlaku. Chodząc po górach koniecznie zwróćmy uwagę na oznakowanie tras.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Oferta sylwestrowa Pensjonatu Majerczakówka w Szczawnicy

Jeśli brakuje wam pomysłu na spędzenie tegorocznego Sylwestra, Pensjonat Majerczakówka położony w Parku Górnym w Szczawnicy zaprasza wszystkich chętnych na niesamowitą zabawę sylwestrową. Sam obiekt noclegowy zapewnia komfortowe noclegi w pokojach z łazienkami i dostępem do Internetu. Niektóre pokoje posiadają balkony z widokiem na Palenicę. Z kolei zabawa sylwestrowa w […]