Co warto zobaczyć w Szczawnicy?

Do najbardziej znanych i popularnych wśród turystów kurortów znajdujących się w Pieninach należy z pewnością Szczawnica. To piękne uzdrowiskowe miasteczko leży w województwie małopolskim, w pobliżu Krościenka nad Dunajcem. Malownicze usytuowanie w dolinie potoku Grajcarek sprawia, że Szczawnicę doceniają liczni goście i kuracjusze. Należy wspomnieć, że miasteczko jest także przystanią końcową spływu Przełomem Dunajca. Leczniczy charakter tego miejsca wynika z dwóch faktów. Po pierwsze łagodnego i ciepłego klimatu. Po drugie zaś wielu źródeł leczniczych wód mineralnych takich, jak Helena, Magdalena czy Szymon. Nic dziwnego, że władze miasteczka postawiły na rozwój bazy leczniczo-sanatoryjnej. Zainwestowano również w infrastrukturę turystyczną. Zimą do Szczawnicy zjeżdżają także narciarze, których przyciągają doskonale przygotowane trasy narciarskie. Szczawnica jest pięknym, zadbanym miastem, które ma wiele do zaoferowania turystom.

Zabytki w Szczawnicy
Szczawnica jest przede wszystkim słynnym polskim kurortem. Dlatego nie brakuje tutaj budynków uzdrowiskowych z XIX i początku XX wieku. Ich cechą charakterystyczną są godła stworzone przez założyciela uzdrowiska Józefa Szalaya. Spacer ulicą zdrojową pozwala wniknąć w niezwykłą atmosferę przełomu wieków. W cudownym Parku Górnym znajduje się Dworek Gościnny i niepowtarzalny Plac Dietla. Te miejsca trzeba obowiązkowo zobaczyć spacerując po Szczawnicy.

Kolejny ważny zabytek to Kościół Św. Wojciecha Biskupa i Męczennika, który znajduje się na ulicy Zdrojowej. Mimo, że parafia istnieje tutaj już od XIV wieku, sam kościół pochodzi z wieku XIX. Jest z pewnością wart odwiedzenia.
Na ulicy Zdrojowej usytuowany jest Park Górny z pięknie zrewitalizowanymi zabytkami, ciekawymi rzeźbami i słynną muszlą koncertową. Natomiast w samym centrum Szczawnicy, naprzeciw promenady leży Park Dolny.

Atrakcje Szczawnicy
Do największych atrakcji uzdrowiska należy popularna Promenada na ul. Zawodzie oraz Zdrojowej. Deptak ma długość około 1800 metrów i ciągnie się wzdłuż Grajcarka. Został przepięknie odnowiony, więc spacer nim to ogromna przyjemność. Spacerowicze mogą odpocząć na jednej z ławeczek, skorzystać z jednego z licznych punktów gastronomicznych i podziwiać widoki na Palenicę.

W Pieninach atrakcją numer jeden jest oczywiście spływ niezwykle malowniczym przełomem Dunajca. Drewniane, tradycyjne tratwy startują ze Sromowców Wyżnych. Chcąc dostać się do Szczawnicy, musimy poświęcić dwie godziny. Jednak w tym czasie na pewno nie będziemy się nudzić. Licząca 18 km trasa dostarcza nie lada wrażeń. Widoki zachwycają, a opowieści flisaków ubarwiają podróż.
Na bardziej aktywnych czeka rafting w Szczawnicy. To alternatywa dla tradycyjnego spływu tratwami. Dunajec możemy pokonać również pontonem albo dwuosobowymi kanadyjkami. Wysoki poziom adrenaliny jest gwarantowany, ale bez obaw. Spływ odbywa się pod czujnym okiem instruktora na naprawdę bezpiecznym sprzęcie.

Będąc w Szczawnicy warto odwiedzić również pobliskie Jaworki z imponującym Wąwozem Homole, zbudowanym ze skał wapiennych. Z niezwykle urozmaiconą rzeźbą, jest zaliczany do najpiękniejszych wąwozów w całej Polsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Stoki narciarskie w Krynica

Sylwester w górskiej scenerii to dla wielu osób niezwykle kusząca propozycja. Zwłaszcza, jeśli wyjazd można połączyć z aktywnym wypoczynkiem, na przykład szusowaniem na nartach. Takich możliwości nie brakuje w Krynicy Zdrój. Ta piękna uzdrowiskowa miejscowość oferuje narciarzom mnóstwo dobrze przygotowanych tras oraz zaplecze w postaci wypożyczalni sprzętu narciarskiego i jego […]