Co warto zobaczyć w Bukowinie?

Bukowina Tatrzańska to niewielka miejscowość położona na Podhalu, a dokładniej na Pogórzu Spisko-Gubałowskim. Usytuowana jest na wysokości od 860 do ponad 1000 metrów n.p.m. Jej historia sięga XVII wieku. Obecnie liczy około 3 tysiące mieszkańców i należy do najbardziej rozpoznawalnych górskich miejscowości w Polsce.

Atrakcje Bukowiny Tatrzańskiej
Atrakcji turystycznych i rekreacyjnych tutaj nie brakuje. Władze gminy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że Bukowina turystyką stoi, więc starają się, aby uczynić to miejsce, jak najbardziej atrakcyjnym dla przyjezdnych. To z myślą o turystach rozbudowana została baza noclegowa. Wieś przystosowano również do wysokich wymagań narciarzy i snowboardzistów. Można tu uprawiać sporty zimowe, ciesząc się doskonale przygotowanymi trasami i całą niezbędną infrastrukturą. W miejscowości powstało wiele wyciągów narciarskich na czele z Olczańskim Wierchem i Stacją Turnia. W 2008 roku w Bukowinie Tatrzańskiej stworzono słynne obecnie w całej Polsce Termy. Gorące źródła przyciągają także naszych południowych sąsiadów.

To idealna miejscowość do wypoczynku latem, ale i zimą. Można w niej odpocząć od miejskiego zgiełku i zrelaksować się. To także doskonała alternatywa dla zatłoczonego nieco Zakopanego. Nie spotkamy tutaj aż tak dużych kolejek i tłumów. Poza tym, dosłownie w kilkadziesiąt minut można stąd dotrzeć spacerkiem do Kuźnic, gdzie ma swój początek wiele popularnych szlaków turystycznych.

Kulturalna strona Bukowiny Tatrzańskiej
Mieszkańcy Bukowiny kultywują wiele tradycji góralskich. Przebywanie wśród nich może okazać się doskonałą okazją do poznania historii, zwyczajów i codziennego życia w tym cudownym miejscu. Prawdziwym centrum kulturalnym jest tutejszy Dom Ludowy. Miejscowi otaczają to miejsce ogromną estymą. To właśnie tutaj odbywają się najważniejsze imprezy. Na pewno warto wziąć w nich udział, aby poznać bliżej góralską kulturę i sztukę.

Spacer po Bukowinie pozwala na podziwianie starych budynków wzniesionych na styl witkiewiczowski. Są one bardzo charakterystyczne dla Podhala, a zwłaszcza rejonów Zakopanego. Sprawiają, że miejscowość charakteryzuje się niezwykłym klimatem i zachwyca turystów.

Odbywają się tutaj dwie, bardzo znane w całym kraju, imprezy kulturalne. Zimą możemy wziąć udział w Góralskim Karnawale. W trakcie jego trwania kultywowane są zwyczaje góralskie związane z Bożym Narodzeniem. Przeglądy grup kolędniczych i tanecznych to nie jedyne atrakcje. Ogromnym zainteresowaniem cieszy się tzw. Parada Gazdowska i jej główny punkt, czyli wyścigi zaprzęgów konnych. Druga impreza odbywa się latem, a dokładniej w sierpniu. To rozsławione już na całą Polskę Sabałowe Bajania, niesamowite wydarzenie folklorystyczne.

Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ten ciekawy obiekt sakralny został wybudowany w latach 1887- 1900, a w jego powstanie mocno zaangażowała się jeden z miejscowych górali – Jędrzej. Wnętrze kościółka jest przepiękne. Chociaż pod koniec XX wieku istniała groźba rozbiórki świątyni, ostatecznie po wielu staraniach został wpisany do rejestru zabytków. Dzięki temu został ocalony i dzisiaj może cieszyć oczy turystów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Stoki narciarskie w Szczyrku

Szczyrk leży w paśmie Beskidu Śląskiego, na wysokości 460-600 metrów npm, w głębokiej i niezwykle malowniczej dolinie rzeki Żylicy. Miejscowość ta otoczona jest od północy górską grupą Klimczok (1119 metrów npm), a od południa zaś Skrzycznym (1257 metrów npm) – najwyższą górą w polskiej części Beskidu Śląskiego. Szczyrk jest bardzo […]