Stoki narciarskie w Szczyrku

Szczyrk leży w paśmie Beskidu Śląskiego, na wysokości 460-600 metrów npm, w głębokiej i niezwykle malowniczej dolinie rzeki Żylicy. Miejscowość ta otoczona jest od północy górską grupą Klimczok (1119 metrów npm), a od południa zaś Skrzycznym (1257 metrów npm) – najwyższą górą w polskiej części Beskidu Śląskiego. Szczyrk jest bardzo popularny wśród turystów i znany głównie ze swoich doskonałych warunków klimatycznych, zarówno latem, jak i zimą. Osłonięty od wiatru i wystawiony na działanie słońca, zapewnia gościom doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych. Jest również punktem wyjścia licznych ścieżek dydaktycznych i ciekawych tras rowerowych.

Raj dla narciarzy
Szczyrk może pochwalić się największą liczbą wyciągów i tras narciarskich w Polsce. Istnieje tu aż 27 wyciągów narciarskich (w tym 2 wyciągi krzesełkowe i 25 wyciągów powierzchniowych), które oferują narciarzom imponujące 702 metry pionowego zjazdu. Szczyrk ma 27 tras zjazdowych o długości 40 km. Dla tych, którzy preferują narciarstwo biegowe istnieje sześć tras o łącznej długości blisko 40 km. Aby zapewnić najlepsze warunki śniegowe w dużych partiach stoków jest naśnieżany przez system sztucznego śniegu. Bramki obsługują bezstykowy system skipassowy. Narciarze przyjeżdżający tu na aktywny wypoczynek są zazwyczaj bardzo zadowoleni.

Centralny Ośrodek Sportu (COS)
Na stokach Skrzycznego stworzono 14 km tras zjazdowych. COS wyposażony jest w czteroosobową kolej linową na odcinku Jaworzyna-Skrzyczne, która jest w stanie wywieźć turystów na sam szczyt w niecałe cztery minuty. Jej przepustowość wynosi 2400 osób na godzinę, a długość całej trasy 1170 metrów. Do dyspozycji turystów pozostaje również dwuosobowa kolej linowa, która zawozi ich na Jaworzynę z dolnej stacji Szczyrku. Ta trasa ma 1592 metry długości. Narciarze mogą korzystać również z dwóch wyciągów orczykowych. Wyciąg Dolny II znajduje się na polanie Doliny i ma długość 505 metrów. Wyciąg Dolny II przebiega wzdłuż trasy FIS z Dolin na Skrzyczne i ma długość 1152 metry.

Kompleks Narciarski Czyrna-Solisko
Dumą Szczyrku jest jeden z największych kompleksów narciarskich w Polsce – Czyrna-Solisko, który składa się z dwóch stacji głównych: Czyrna –Małe Skrzyczne oraz Solisko-Pośredni. Czyrna Solisko oddaje narciarzom 13 wyciągów orczykowych, których łączna długość wynosi 7800 metrów. Trasy narciarskie charakteryzują się różnym stopniem trudności. Znajdziemy tu zarówno trasy dla początkujących, jak i bardziej zaawansowanych narciarzy. Dwie z tutejszych tras posiadają homologację FIS. Wszystkie trasy są doskonale utrzymane, w większej części naśnieżane. Natomiast dwie posiadają oświetlenie, które umożliwia jazdę w godzinach wieczornych. Na Czyrnej-Solisko znajdziemy również wiele punktów gastronomicznych, stację GOPR oraz wypożyczalnie i serwisy sprzętu narciarskiego. Dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się jazdy na nartach lub podszkolić nieco swoje umiejętności otwarto szkoły narciarskie i snowboardowe. Dla najmłodszych, zaś narciarskie przedszkole.

Wyciąg orczykowy Biały Krzyż
Na Przełęczy Salmopolskiej znajduje się wyciąg orczykowy na Biały Krzyż. Trasa nie jest długa, ma, bowiem 300 metrów. Jest natomiast łatwa i idealna do nauki jazdy, a przy tym dobrze oświetlona. Działają tutaj dwie szkółki narciarskie oraz wyciąg dla dzieci „Bartuś”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Sylwester w Domu Wczasowym Beskid

W samym centrum Krynicy Zdrój, znanej uzdrowiskowej miejscowości położony jest Dom Wczasowy Beskid, dysponujący 180 miejscami noclegowymi. Wszystkie pokoje są komfortowe bardzo funkcjonalne i wyposażone w łazienki. Beskid przeszedł w ostatnich latach gruntowny remont. Wiele elementów zostało całkowicie wymienionych, między innymi wykładziny w pokojach oraz okna. Sam budynek ocieplono i […]