Co warto zobaczyć w Krynicy?

Położona wśród beskidzkich szczytów, Krynica Zdrój jest znana przede wszystkim ze swoich leczniczych wód. Od wieków przyciągały one do tej miejscowości naszych władców. Dziś do Krynicy trafiają turyści, na których czeka mnóstwo atrakcji. Podpowiadamy, które z nich warto zobaczyć.

Podróż w czasie
Wjeżdżając do miasteczka mamy wrażenie, jakbyśmy cofali się w czasie. Spacer słynnymi bulwarami Dietla pozwala cofnąć się do połowy XIX wieku, kiedy to uzdrowisko za sprawą profesora Dietla zaczęło się rozwijać i stawało się coraz bardziej modne. Przełomowym momentem był rok 1911, kiedy do miasteczka doprowadzona została linia kolejowa. Po słynnym Parku Zdrojowym można spacerować godzinami. Zabytkowe wille zachwycają, ale nie stanowią wyłącznie reliktu przeszłości, gdyż w dalszym ciągu tętnią życiem.

Zabytkowe wille w Krynicy-Zdroju
Krynickie wille służą dziś głównie, jako pensjonaty oraz kawiarnie. W jednej z nich znajduje się nawet szkoła muzyczna. To z pewnością jedna z najpiękniejszych atrakcji Krynicy. Zbudowane w stylu szwajcarskim domy wyróżniają Krynicę Zdrój pod względem architektonicznym spośród innych podobnych kurortów w Polsce. Do najczęściej odwiedzanych należy Małopolanka powstała pod koniec XIX wieku. Willa posiada niepowtarzalny klimat monarchii austro-węgierskiej i swoisty galicyjski urok. Przed wojną miesiąc miodowy spędzała tutaj następczyni holenderskiego tronu Księżniczka Juliana z księciem Bernardem, matka obecnej królowej Beatrycze. Dziś pojawiają się tutaj przywódcy państw z całego świata. Słynne Forum Ekonomiczne w Krynicy przyciąga mnóstwo znanych osobistości.

Muzeum Nikofora
W jednej z drewnianych will o nazwie Romanówka mieści się jedna z największych atrakcji Krynicy Zdroju. To Muzeum Nikifora, najbardziej znanego krynickiego artysty. Wystawiane są tutaj jego prace, a placówka jest filią Muzeum Okręgowego. Nigdzie indziej nie zobaczymy tylu dzieł Epifaniusza Drowniaka. Możemy zapoznać się również z pamiątkami, z nim związanymi takimi, jak kredki, notesy czy fotografie. Nikifor był samoukiem. Nigdy nie kończył żadnych szkół plastycznych. Potrafił jednak tworzyć obrazy, na których doskonale oddawał klimat i charakter galicyjskich miasteczek. Malował zawsze i wszędzie. Na skrawku opakowania. Na pudełku od zapałek. Ciągle tworzył nowe dzieła. Był biedny, ale w najgorszych czasach pomagali mu dobrzy ludzie. W zamian za jedzenie dostawali od niego jego obrazy. Dzisiaj jego prace na aukcjach osiągają ceny 3-5 tysięcy złotych. W Krynicy znajduje się nie tylko Muzeum Nikifira, ale również jego pomnik. Stoi tuż przy pijalni Jana.

Muzeum Zabawek
Podróż do czasów dzieciństwa proponuje Muzeum Zabawek „Bajka”. Muzeum zlokalizowane jest w Nowych Łazienkach Mineralnych i jest prawdziwą atrakcją dla najmłodszych. Do najcenniejszych eksponatów należy lalka Gaultiera z 1884 roku. Dziewczynki z zachwytem spoglądają na mniejsze i większe domki dla lalek. Chłopcy zapewne chętnie pobawiliby się ołowianymi żołnierzykami. Nieśmiertelną zabawką jest oczywiście pluszowy miś. Muzeum zagwarantuje nam przeniesienie się do czasów dzieciństwa i przypomni wiele popularnych zabawek.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Co warto zobaczyć w Szczyrku?

Szczyrk znany jest powszechnie, jako prawdziwy raj dla narciarzy i miłośników sportów zimowych. Oferuje mnóstwo doskonałych tras narciarskich. Nie brakuje tutaj również wypożyczalni i serwisów sprzętu narciarskiego. Ale ta popularna miejscowość górska ma o wiele więcej to zaoferowania. Co warto zobaczyć w Szczyrku? Deptak nad Żylicą Szczyrk należy do jednych […]