Co warto zobaczyć w Szczyrku?

Szczyrk znany jest powszechnie, jako prawdziwy raj dla narciarzy i miłośników sportów zimowych. Oferuje mnóstwo doskonałych tras narciarskich. Nie brakuje tutaj również wypożyczalni i serwisów sprzętu narciarskiego. Ale ta popularna miejscowość górska ma o wiele więcej to zaoferowania. Co warto zobaczyć w Szczyrku?

Deptak nad Żylicą
Szczyrk należy do jednych z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejscowości w polskich Tatrach. W podziwianiu niesamowitych krajobrazów pomaga słynny Deptak nad Żylicą. Brukowany kostką i dobrze oświetlony sprzyja spacerom zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorami. Jego głównym atutem jest doskonała lokalizacja. Początek deptaka znajduje się przy Urzędzie Miasta w Szczyrku. Następnie mija on amfiteatr Skaliste oraz kompleks skoczni pod tą samą nazwą. Sąsiaduje również z Centralnym Ośrodkiem Sportowym, a koniec trasy znajduje się Buczkowicach. Deptak powstał przy sporej pomocy Unii Europejskiej. Na jego trasie o każdej porze dnia można spotkać spacerowiczów oraz osoby uprawiające jogging. Doskonale nadaje się, jako trasa rowerowa. Może służyć także do uprawiania nornic walkingu. Miejscowi dostrzegli ogromny potencjał tego miejsca. W związku z tym przy trasie ciągle powstają nowe atrakcje, w tym tradycyjne knajpki i karczmy w stylu góralskim.

Sanktuarium Św. Jakuba
Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych Szczyrku jest zabytkowy, drewniany kościółek pod wezwaniem Św. Jakuba. Znajduje się on przy głównej trasie, na niewielkim wzniesieniu. Ogrodzony jest charakterystycznym płotem. Powstał w latach 1800-1997 z belek wiązanych w zrąb. Nad budowlą góruje barokowa wieżyczka z dzwonem z 1820 roku. Wnętrze kościółka urządzone jest w stylu barokowym. Uwagę zwiedzających przykuwa boczny ołtarz z obrazem oraz relikwiami Jana Nepomucena. Można tu także podziwiać późnobarokową ambonę, chrzcielnicę i kropielnicę z 1800 roku. Z pozostałych zabytków warto wymienić cenne organy oraz naczynie do przechowywania komunikantów, czyli tzw. cyborium. Kościółek należy zarówno do Szlaku Architektury Drewnianej, jak i Szlaku Świętego Jakuba.

Sanktuarium Maryjne na Górce
W Szczyrku znajduje się jeszcze jeden obiekt sakralny bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. To Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, które zlokalizowane jest w północnej części miejscowości. Ta część Szczyrku potocznie nazywana jest Górką. Stąd określenie Sanktuarium na Górce. Liczne pielgrzymki udają się do cudownego obrazu Maryi oraz źródełka słynącego z cudownych mocy.

Gospoda Polska
W samym centrum Szczyrku znajduje się słynna „Gospoda Polska”. To niezwykle klimatyczna karczma góralska, kryta strzechą. Co ciekawe, została wybudowana bez użycia ani jednego gwoździa. Karczmę odwiedzają nie tylko liczni turyści, ale i wiele gwiazd. Jej gośćmi byli między innymi Adam Małysz, Cezary Pazura, Helena Vondrackova oraz Patrycja Markowska. Dzięki temu na jednej ze ścian można podziwiać galerię dłoni sławnych ludzi. Co rok organizowany jest tutaj Tydzień Kuchni Greckiej, Festiwal Golonki oraz Festiwal Pstrąga. Takie wydarzenia przyciągają jeszcze większą liczbę gości.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Next Post

Szlaki turystyczne w Szczawnicy

Szczawnica oferuje swoim gościom liczne, niezwykle malownicze szlaki turystyczne. Wszystko za sprawą położenia w samym środku Pienin i jedynego w swoim rodzaju przełomu Dunajca. To miejsce może zachwycić ilością fantastycznych krajobrazów. W trakcie pobytu w Szczawnicy warto, zatem wyruszyć na jeden z popularnych szlaków turystycznych. Piesze wędrówki po okolicach zapewnią […]